Jak właściwości kolagenu wpływają na zdrowie i wygląd skóry?

Otwarty dostęp

Kolagen jest białkiem strukturalnym, które jest bardzo ważne dla zdrowia i kondycji skóry, ale także ścięgien, kości, paznokci, czy włosów. Wytwarzany przez ludzki organizm, jest też często składnikiem kosmetyków, po które chętnie sięgają osoby, chcące wspierać doskonały wygląd skóry. Czym dokładnie jest kolagen i w jaki sposób wpływa na zdrowie i kondycję skóry?

Kolagen — rodzaje i funkcje

Kolagen to białko najczęściej występujące w ludzkim organizmie. Szacuje się, że stanowi ono aż 30% wszystkich białek. W organizmie pełni bardzo ważne funkcje i mimo że najczęściej mówi się o nim w kontekście skóry, to jest on istotny także dla kości, chrząstek, znaleźć go można nawet w naczyniach układu krwionośnego oraz rogówce.

POLECAMY

W organizmie człowieka kolagen występuje w różnej postaci, jednak dla zdrowia i kondycji organizmu najistotniejsze są 4 warianty:

  • kolagen typu I — to najczęściej występujący kolagen w ludzkim organizmie, znaleźć go można m.in. w skórze, ścięgnach, czy kościach;
  • kolagen typu II — znajdujący się przede wszystkim w stawach i chrząstkach;
  • kolagen typu III — najczęściej występuje w tkankach miękkich, w skórze i w naczyniach krwionośnych;
  • kolagen typu IV — występujący w błonach, znajdujących się pomiędzy tkankami.

 

W zależności od lokalizacji pełni on nieco inne role, ale wszystkie związane są z utrzymaniem doskonałej kondycji określonych tkanek. Pomaga on utrzymywać tkanki w jak najlepszej kondycji, wspomaga ich regenerację oraz chroni. Funkcje ochronne są szczególnie ważne w kontekście kości i stawów, dla których odpowiednia ilość kolagenu jest niezbędna, aby zapewnić płynność ruchów.

Właściwości kolagenu i jego wpływ na skórę

Wiedząc, że kolagen jest ważny dla zdrowia i doskonałej kondycji, warto właściwie wspierać proces jego wytwarzania. Białko odgrywa istotną rolę m.in. utrzymaniu pięknego wyglądu skóry. W jaki sposób? Kolagen pozwala poprawić jej jędrność i zwiększyć elastyczność. Zapobiega wiotczeniu i opóźnia procesy starzenia się skóry. Dzięki właściwej ilości białka można opóźnić pojawianie się zmarszczek, jednocześnie poprawiając gęstość skóry, wspierając procesy regeneracji.

Omawiając właściwości kolagenu, nie można pominąć tego, że ma on ogromne znaczenie dla utrzymania prawidłowego poziomu wilgotności skóry. Białko odpowiada za zatrzymanie wody w skórze, zapewniając jej idealne nawilżenie. Dzięki utrzymaniu odpowiedniej ilości wilgoci skóra wyglądała będzie zdrowiej, będzie gładsza.

Ze względu na właściwości regeneracyjne kolagen wspiera gojenie się ran. Przyspiesza proces odbudowy komórek i tkanek, dlatego też jest wykorzystywany, jako składnik maści i kremów wykorzystywanych w leczeniu blizn i oparzeń. Kolagen pomaga również chronić skórę przed uszkodzeniami.

Naturalna produkcja i suplementacja — co warto wiedzieć

Organizm człowieka wytwarza kolagen w sposób naturalny, przy czym należy pamiętać, że proces jego wytwarzania przebiega sprawniej u osób młodych. Białko jest syntezowane z aminokwasów przez komórki skóry i chrząstek. Proces wytwarzania kolagenu można wspierać, dbając m.in. o właściwą dietę. Warto zadbać, aby znalazły się w niej aminokwasy, witamina C, cynk oraz miedź. Ważne dla wytwarzania kolagenu aminokwasy znaleźć można m.in. mięsie, rybach, jajkach i żelatynie. Z kolei doskonałym źródłem witaminy C są warzywa liściaste, owoce cytrusowe, a także truskawki. Natomiast cynk i miedź najłatwiej jest dostarczyć, włączając do diety orzechy, rośliny strączkowe, owoce morza oraz mięso.

Z wiekiem możliwości organizmu do naturalnej produkcji kolagenu stają się coraz mniejsze. Dlatego też, aby zadbać o doskonałą kondycję skóry, warto rozważyć jego suplementację. Szczególnie że w ofercie dostępnych jest wiele produktów z kolagenem. Pomóc może także właściwa dieta oraz eliminacja czynników wpływających niekorzystnie, jak np. długotrwałe przebywanie na Słońcu bez właściwej ochrony.

Przypisy