Dermatoskopia w diagnostyce czerniaka

Praktyka kliniczna

Dermatoskopia jest metodą obrazowania zmian skórnych za pomocą dermatoskopu. Jest on złożony ze źródła światła oraz układu optycznego, co pozwala na powtórzenie zmiany i ocenę struktur niewidocznych nieuzbrojonym okiem. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie wzorców i struktur widocznych w obrazie dermatoskopowym zmian melanocytarnych. W celu ułatwienia ich implementacji w codziennej praktyce przedstawiono jedne z najczęściej używanych algorytmów diagnostycznych: siedmiopunktową skalę i prognozę bez barwnika. Algorytmy diagnostyczne są pomocne w szybszej nauce dermatoskopii i podejmowaniu decyzji terapeutycznych. Jednak wiążą się one z ograniczeniami i nie znajdują zastosowania w każdej sytuacji klinicznej. Ich stosowanie wiąże się ze wzrostem czułości kosztem spadku specyficzności.

Czerniak jest nowotworem skóry wywodzącym się z komórek barwnikowych – melanocytów. Mimo że jest trzecim co do częstości występowania nowotworem skóry, po raku podstawnokomórkowym i raku kolczystokomórkowym, odpowiada za największą liczbę zgonów z powodów nowotworów skóry. Mimo że złotym standardem w rozpoznawaniu czerniaka pozostaje badanie histopatologiczne usuniętej zmiany, dzięki rozszerzeniu badania klinicznego o badanie dermatoskopowe możemy zwiększyć czułość badania powyżej 90% i jednocześnie zredukować liczbę zmian bioptowanych w celu rozpoznania jednego czerniaka [1]. 
Dermatoskopia jest nieinwazyjnym badaniem z wykorzystaniem dermatoskopu złożonego z układu optycznego ze źródłem światła. Większość dermatoskopów pozwala na dziesięciokrotne powiększenie ocenianej zmiany, uwidaczniając struktury zlokalizowane poniżej warstwy rogowej i pozwalając na rozpoznanie czerniaka w stadium, w którym nie prezentuje on jeszcze klinicznych cech wskazujących na złośliwy charakter zmiany. Ponadto pozwala na zwiększenie czułości i specyficzności badania przy nieznacznym przedłużeniu czasu potrzebnego na zbadanie pacjenta [2]. 
Przez ostatnie 30 lat opisano liczne struktury dermatoskopowe pomocne w rozpoznaniu czerniaka. Dodatkowo w celu ułatwienia nauki dermatoskopii przygotowano algorytmy diagnostyczne wykorzystujące wybrane z nich, cechujące się dużą czułością i specyficznością. Wśród nich są: siedmiopunktowa skala, algorytm chaos i wzory, prognoza bez barwnika, metoda Menziesa, algorytm CASH, dermatoskopowa reguła ABCD oraz skierowane do mniej doświadczonych lekarzy trzypunktowa skala i algorytm TADA [3]. 

POLECAMY

Struktury dermatoskopowe

Podstawą diagnostyki zmian melanocytarnych jest znajomość podsta...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę kwartalnika "Wiadomości dermatologiczne"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Zniżki w konferencjach organizowanych przez redakcję
  • ...i wiele więcej!

Przypisy